Úterý, 21. ledna 2020

Sněmovna podpořila vznik centrálního registru majetku státu

Sněmovna podpořila vznik centrálního registru majetku státu
Praha (ČTK, 20. března 2013) - Sněmovna dnes v prvním čtení podpořila vznik centrálního registru majetku státu a registru administrativních budov. Jejich vytvoření má umožnit novela zákona o majetku státu, kterou poslanci propustili do dalšího projednávání. Úřady budou muset mimo jiné na internetu informovat o nemovitostech, bytech i nebytových prostorech, které využívají a které jsou ve vlastnictví státu. Informovat budou také o těch, které státu nepatří.
  Hlavním cílem navrhovaných změn je podle vlády zefektivnit a zrychlit proces nakládání s majetkem státu. Nově bude existovat možnost soustředit nepotřebný majetek státu u Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Úřad bude moci obstarat jejich prodej, a to i s využitím veřejných dražeb. Posílit se má také kontrolní role ministerstva financí při hospodaření s majetkem státu.
 
  Centrální registr administrativních budov (CRAB) již nyní funguje v pilotním provozu, řekl dnes poslancům ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Projekt si má podle důvodové zprávy vyžádat téměř 225 milionů korun, ale 85 procent z této částky má uhradit EU. Jen vývoj informačního systému má přijít na 110 milionů korun. Vláda poznamenává, že samotný CRAB už v principu téměř vybudovaný je. Má sloužit k tomu, aby úřady a další složky státu účelně využívaly budovy i jiné nemovitosti ve vlastnictví státu, ale i ty, které státu nepatří, ale úřady je využívají.
 
  Náklady na vznik centrálního registru majetku státu se odhadují podle vlády mezi 110 až 370 miliony korun. Náklady na roční provoz by se měly pohybovat mezi 40 až 50 miliony korun. Vláda však uvádí, že návratnost nelze posuzovat jen ve finančním vyjádření. Zavedení centrální evidence nemovitého majetku státu má přinést dosud postrádaný centrální přehled o množství nemovitostí v majetku státu a přispět ke kvalifikovanému rozhodování o jeho využití.